Zalety i wady wirtualnych maszyn

Są sytuacje, gdy komputer nagle ulega uszkodzeniu, zainfekowaniu przez wirusy lub gdy wymaga od nas stworzenia dodatkowej kopii zapasowej. Nie zawsze pozwalają nam na to parametry danego sprzętu, a kupno kilku komputerów na takie potrzeby - mija się z celem. Dlatego też producent wychodząc klientom naprzeciw tworzy tzw. wirtualne maszyny. Co to takiego i do czego służą? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


1. Wirtualne maszyny 

Wirtualne maszyny to inaczej zwane - kilka komputerów w jednym urządzeniu. To program pozwalający na jednym sprzęcie otworzyć kilka innych systemów. Jaki system operacyjny otworzyć, o tym decyduje użytkownik. Taka możliwość sprawdza się w wielu przypadkach (w firmach, jak i w warunkach domowych). Jest to bowiem niezastąpione gdy mamy do czynienia np.z  awarią komputera, w sytuacji gdy chcemy stworzyć zapasową kopię, a także w pracy gdy kilka osób potrzebuje tych samych danych w jednakowym czasie. 


2. Zalety i wady takiego rozwiązania

Ogromną zaletą wirtualnych maszyn, jest fakt posiadania kilku urządzeń (i systemów) na jednym komputerze. W każdej chwili bowiem można przejść do innego systemu, by np. przetestować nowe oprogramowanie, usunąć wirusy lub utworzyć wymaganą kopię. Oprócz wymienionych wyżej plusów, program ten ma również kilka znaczących wad. Wymaga np. od użytkownika dodatkowej licencji na Windows instalowany na wirtualnym komputerze (zobacz opis: https://sklep.centrumxp.pl/maszyny-wirtualne). Takie użytkowanie może również spowalniać komputer, zmniejszyć jego wydajność oraz znacznie zwiększa zużycie jego zasobów w krótkim czasie.


Tags: