Jak wybrać głośniki komputerowe?

Wybór głośników komputerowych jest dosyć złożonym zadaniem, szczególnie jeżeli zamierzamy kupić zestawy wielokanałowe lub bardziej zaawansowane zestawy stereo. Pierwszym zagadnieniem jest sposób podłączenia do komputera – może to być klasyczne połączenie RCA lub w przypadku głośników z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo analogowym połączenie optyczne lub koaksjalne. Głośniki dobrej jakości możesz zamówić klikając w ten link.

Regulacja głośności

Jeżeli cenimy sobie wygodę, głośniki komputerowe powinny posiadać odpowiednie pokrętło do regulacji głośności, a w przypadku bardziej zaawansowanych zestawów pilota posiadającego dodatkowe funkcje, takie jak regulacja niskich lub wysokich tonów lub wybór źródła. Droższe zestawy często posiadają bezprzewodowego pilota na podczerwień lub Bluetooth.

Moc głośników

Niemal wszystkie głośniki komputerowe są aktywne, czyli posiadają wbudowany wzmacniacz. Droższe konstrukcje pasywne wymagają zewnętrznego amplitunera, jednak zwykle są one oferowane w przypadku prawdziwych zestawów kina domowego. Równie istotna jest moc zestawu wyrażona w watach, jednak należy zwrócić uwagę, czy podawany jest wskaźnik rzeczywisty RMS, czy znacznie mniej wiarygodny PMPO, który niewiele powie o prawdziwej mocy głośników. Sama moc to nie wszystko, gdyż przy odtwarzaniu na wysokim poziomie równie istotny jest poziom zniekształceń harmonicznych oznaczany jako THD.

Częstotliwość pracy

W przypadku bardziej renomowanych producentów podawane jest także pasmo przenoszenia wyrażane w hercach. Są to granice częstotliwości pracy głośników, wzmacniaczy. Częstotliwość mieszcząca się w zakresie od 16Hz do 20.000 Hz to częstotliwość słyszalna. Częstotliwości niższe od 16Hz to infradźwięki, a częstotliwości wyższe od 20.000Hz to ultradźwięki. Jakiekolwiek wartości poza tym zakresem nie mają praktycznie żadnego przełożenia na wrażenia odsłuchowe, jednak ograniczenie w szczególności dolnego zakresu do okolic stu i więcej herców nie pozwolą na przeniesienie najniższych basów, a tym samym nie dadzą tak dobrego wrażenia w trakcie seansu filmowego lub gry. Na koniec warto przyjrzeć się dodatkowym akcesoriom, takim jak wbudowane gniazdo słuchawkowe.

Tags: