Złącza M.2 i SSD

Złącze typu M.2 istnieje już na rynku od kilku lat. Pozwala wykorzystać pełne możliwości dysków SSD oraz umożliwia ich instalację w komputerach o mniejszych wymiarach, czyli na przykład w ultrabookach. Należy zwrócić uwaga na kilka czynników przed zakupem dysku M.2. Po pierwsze na kompatybilność z gniazdem na płycie głównej jeśli chodzi o komputer stacjonarny oraz laptop. Poniżej kilka przydatnych informacji.

Zalety dysków SSD


Do głównych zalet dysków SSD jest nieporównywalna prędkość zapisu oraz odczytu danych w stosunku do dysków magnetycznych. Przekłada się to na większą wytrzymałość na wstrząsy, drgania lub upadki. Dyski SSD są mniejszych rozmiarów, ale z uwagi na popularny interfejs SATA produkowane są w obudowach jak dyski tradycyjne HDD. Dzięki temu rozwiązaniu dysk SSD można instalować również na starszych komputerach.

Ponieważ sam interfejs typu SATA powstał o wiele wcześniej przed pojawieniem się technologii SSD, dlatego o najnowsze wersję dysków SSD nie są w stanie wykorzystać pełnych możliwości prędkości dysków. To ograniczenie wynosi około 600 MB na sekundę, 100 maksymalna przepustowość dla interfejsu SATA 3. To się pojawia problematyka prędkości ponieważ osiągi dysków SSD [https://sferis.pl/dyski-ssd-2063] mogą być większe. Nawet próba wprowadzenia standardu mini Sata czyli m Sata, który jest przeznaczony do komputerów przenośnych nie rozwiązał tego problemu.

Nowy interfejs M.2


M.2 pojawił się na rynku jako NGFF  (Next Generation Form Factor), Czyli jako interfejs nowej generacji. Rozwój tego interfejsu w pierwszej fazie zawdzięczać można firmie Intel która wykorzystywała go w płytach głównych. Dzisiaj M.2 to złącze kart rozszerzeń instalowane na płycie głównej komputera. Zaprojektowane z myślą o dyskach SSD, kartach Bluetooth, NFC czy GPS. W zależności od zastosowania można podzielić kilka wariantów interfejsów M.2 na 2230, 2242, 2260, 2280 i 22110. pierwsze 2 cyferki oznaczenia składają się na szerokość karty która wynosi 22 mm, pozostałe to długości karty. Aktualnie najczęściej stosowanymi kartami jest wariant 2280.

Złącze wtyk, w kartach M.2 może posiadać różny układ. Na rynku znaleźć można karty z kluczem B, M oraz B+M. Wybierając dysk SSD należy upewnić się, jaki rodzaj złącza wspiera płyta główna.

Tags: