Jak dbać o komputer stacjonarny?

Aby komputer stacjonarny służył sprawnie przez wiele długich lat, należy odpowiednio zadbać o wszystkie jego podzespoły. Dzięki systematycznemu czyszczeniu dobry komputer stacjonarny nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie.

Porządna wentylacja

W pierwszej kolejności należy postawić na właściwą wentylację. Nowoczesne komputery stacjonarne bardzo szybko generują ciepło, dlatego też porządna wentylacja jest wskazana. Chłodzenia potrzebuje nie tylko wielordzeniowy procesor, ale również mocna karta graficzna, która wbrew pozorom pobiera wiele energii i szybko się nagrzewa. Wybór solidnych wentylatorów to dopiero połowa drogi do sukcesu ponieważ bardzo ważną kwestią jest także ich umiejętne rozmieszczenie i systematyczna konserwacja.

Czyszczenie komputera od środka

Komputer stacjonarny po kilku miesiącach użytkowania może mieć w sobie bardzo wiele brudu, który trzeba jak najszybciej usunąć. Nawet bardzo szczelne obudowy i profesjonalne filtry nie są w stanie powstrzymać w 100% kurzu. Pamiętać należy o tym, że nadmiar kurzu może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych podzespołów, dlatego też warto dbać o swój sprzęt. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wyczyścić sprzęt, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Można kupić także sprężone powietrze i samodzielnie po zdjęciu obudowy pozbyć się całego brudu z płyty głównej.

Awaria sieci

Warto zabezpieczyć komputer stacjonarny także przed awariami sieci. W przypadku nagłego wzrostu albo spadku napięcia nawet najlepszy sprzęt może ulec awarii. W pierwszej kolejności warto postawić na porządną listwę antyprzepięciową, która zabezpieczy komputer przed awariami sieci elektrycznej. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także UPS-y, czyli zwykłe zasilacze awaryjne. Dzięki takiemu sprzętowi można nie tyko uratować poszczególne podzespoły, ale również ważne pliki na których się pracuje. Wysokiej jakości UPS można kupić za niecałe 250zł, dlatego też jest to jedna z tych inwestycji, która jest warto poważnego przemyślenia.
Tags: