Czy zawsze laptopy są lepsze?

Branża komputerowa przeżywa prawdziwy boom na przenośne komputery, czyli laptopy. Ich sprzedaż gwałtownie rośnie, powoli zbliżając się poziomem do komputerów klasy PC, sprawdź sam na sferis.pl/laptopy-3782. Skąd tak duża popularność tego typu sprzętu i czy jest uzasadniona?

Czym są laptopy?

Krótko mówiąc są to zwykłe komputery pracujące na tych samych systemach i sprzęcie co ich stacjonarne odpowiedniki, jednak w wersji zminiaturyzowanej i pozbawionej konieczności stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Wbudowane w nie baterie pozwalają na kilka godzin swobodnej pracy.
Właśnie ten czynnik spowodował, że laptopy stały się tak popularne. Uwolnienie komputera od biurka i gniazdka elektrycznego spowodowało prawdziwą rewolucje. Teraz mogliśmy swój komputer, a więc wszystkie obecnie w nim zasoby, zabrać ze sobą gdzie tylko chcieliśmy: na wakacje, do pracy, do szpitala itd.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na popularność tego typu komputerów był upowszechniający się internet mobilny. Dzięki niemu wystarczyło wpiąć do laptopa miniaturowy modem, który wielkością przypominał pendrive, i dzięki temu można było cieszyć się nieograniczonym internetem.

Czy laptop ma jakieś wady?

Jak każde urządzenie, tak i komputer przenośny posiada pewne wady, które wynikają wprost z jego charakterystyki i konstrukcji. Do największych minusów korzystania z laptopa zaliczyć można:

  • krótki czas pracy - jak bardzo bateria nie byłaby pojemna, tak zawsze wyczerpie się w najmniej odpowiednim momencie. Często ograniczony dostęp do energii elektrycznej powoduje, że użytkownik może zostać odcięty od możliwości korzystania z komputera
  • mniejsza wydajność - ze względu na konieczność zminiaturyzowania elementów i ograniczone pole wentylacji, podzespoły laptopów nie charakteryzują się tak dużymi osiągami jak komputery stacjonarne. O ile w przypadku zastosowań stricte biurowych nie jest to duża wada, to już w przypadku obrabiania zdjęć, czy tworzenia grafiki, słaba moc i kłopoty z przegrzewaniem się sprzętu mogą stanowić bardzo duży problem i niedogodność.
Tags: