Czy to już czas na monitory 4K?

Czy to już era komputerowych monitorów 4K? Z jednej strony są one dość duże, ale z drugiej oferują duży obszar roboczy. To ogromna zaleta dla osób, które z obrazem pracują na co dzień.  np. grafików czy fotografów.  


Czy to już czas na komputerowy monitor 4K?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno komputery z monitorem 4K mają sporo zalet. Przede wszystkim oferują duży obszar roboczy, który można doskonale wykorzystać pracując w wielu programach. To szczególnie przydatne w przypadku tworzenia projektów z odwzorowaniem 1:1. Jednak sporo jest też minusów monitorów 4K. Dobrze sprawdzają się one w przypadku grafiki wektorowej, ale w rastrach jest już o wiele gorzej. Wówczas trzeba mocno pokombinować ze samym skalowaniem. To niezwykle uciążliwe podczas pracy z tekstem.


Monitory 4K

Problematyczna bywa niestety również praca z kilkoma monitorami na raz, o ile nie mają one tej samej rozdzielczości itd. Wówczas pojawia się problem z dopasowaniem idealnie widzianego interfejsu. Poza tym do tego typu rozdzielczości niestety nie jest przystosowana większość stron internetowych. Prezentują się one po prostu źle, nawet po odpowiednim przeskalowaniu. Wydaje się więc, że na monitory 4K jeszcze przyjdzie czas.


Tags: