Regulacja monitora krok po kroku

Podczas pracy grafika lub fotografa przy komputerze, kluczową rolę w jak najwierniejszym odwzorowaniu kolorów odgrywa monitor. Dlatego wszystkie zdjęcia, dokumenty czy grafiki, które edytowane są przy komputerze i wyświetlane na monitorze, powinny posiadać idealną kolorystykę, żeby nie powodować nieporozumień.


Spektrofotometr i kolorymetr


Korekcja barw nie powinna być jednak robiona przypadkowo i byle jak.

Do profesjonalnej kalibracji monitora używa się kolorymetru lub spektrofotometru. Urządzenia tego typu pozwalają na zmierzenie kolorów wyświetlanych przez monitor. Spektrofotometr jest dokładniejszy od kolorymetru, jednak nie posiada żadnej rzeczywistej przewagi przy kalibracji urządzenia takiego jak monitor.


Regulacja monitora


Prawidłowa kalibracja monitora (zaprezentowana min. tutaj: http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/kalibracja-oraz-profilowanie-monitora/) powinna składać się z określonych etapów, które wykonywane muszą być w odpowiedniej kolejności. Najpierw należy ustawić odpowiednie parametry w menu monitora i podłączyć do niego kalibrator. Po uruchomieniu programu do kalibracji należy umieścić kalibrator na ekranie monitora, ustawić odpowiednie parametry i włączyć funkcję kalibracji. Program wyświetla i mierzy czujnikiem szereg kolorów, po czym tworzy specjalny profil monitora. Zostaje on zapisany w komputerze i monitor jest już skalibrowany.


Tags: