Jasność decyduje o jakości

Długotrwałe korzystanie z monitora komputerowego często niesie za sobą znaczne obciążenia dla oczu, które po pewnym czasie mogą się także objawiać stałym pogorszeniem jakości widzenia. Okazuje się jednak, że część użytkowników jest sobie sama wina, korzysta bowiem z ekranu nie dokonawszy wcześniej zmiany jego ustawień, dostosowujących sposób wyświetlania do panujących warunków świetlnych i indywidualnych uwarunkowań.


Aby poprawić taki stan rzeczy wystarczy dokonać nawet drobnej korekty ustawień parametrów, np. sprawdzając metodą prób i błędów jak zmienić jasność ekranu, aby w najmniejszym stopniu obciążał wzrok. Nie mniej ważne znaczenie mają także takie parametry jak: bilans kolorów, kontrast, nasycenie, ilość wyświetlanych barw, częstotliwość odświeżania, czy też rozdzielczość.


Nawet niewielka regulacja parametrów może poskutkować zwiększeniem komfortu korzystania z monitora i ulgą dla oczu. Jeśli jesteśmy niezbyt zaawansowanym użytkownikiem w całym procesie pomoże nam aplikacja wbudowana w system operacyjny, sterująca pracą monitora i umożliwiająca jego kalibrację.


Dodatkowa pomocą w takiej sytuacji będzie instrukcja obsługi dostępna z poziomu interfejsu programowego oraz podpowiedzi, ukazujące się w czasie manipulowania ustawieniami.


Tags: