Temperatura barwowa w monitorach LCD

Praktycznie wszystkie współczesne monitory LCD posiadają w menu bardzo przydatną, ale niestety niedocenianą funkcję, która pozwala na precyzyjne dostrojenie temperatury barwowej. W celu uzyskania odpowiedniego odwzorowania barw należy bez wątpienia wybrać właściwe ustawienia temperatury, gdyż parametr ten znacząco wpływa na wygląd kolorów.


Mały wielki parametr

Nie ulega wątpliwości, że istotny parametr temperatury barwowej to jedno z podstawowych i zdawałoby się najważniejszych pojęć związanych z jakością obrazu na ekranie komputera. Wielokrotnie udowadniano już, że temperatura bieli ma nieoceniony wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Z reguły jednak użytkownicy niewiele myślą nad poprawnym ustawieniem tego parametru, wybierając po prostu ustawienia domyślne zaproponowane przez producenta sprzętu.

Warto jednak pamiętać, że właściwe zrozumienie znaczenia tego elementu pozwala na znacznie bardziej funkcjonalne dostrojenie jakości obrazu na ekranie.


Łatwe czy proste?

Nie ulega wątpliwości, że do precyzyjnego ustawienia barwowej temperatury potrzebne są specjalne narzędzia. Ma to jednak znaczenie tylko wówczas, kiedy jesteśmy naprawdę zaawansowanymi lub profesjonalnymi użytkownikami sprzętu komputerowego, a właściwe odwzorowanie kolorów znacząco wpływa na końcowy efekt naszej pracy.


Tags: