Przełączniki sieciowe - co warto wiedzieć?

Zakup przełączników sieciowych jest konieczny w momencie budowy własnej sieci internetowej. Dobór sprzętu nie jest jednak prosty, gdyż dostępny na rynku asortyment różni się ceną, funkcjonalnością oraz wydajnością. Na co więc należy zwrócić największą uwagę?


Czym są przełączniki sieciowe?

Przełącznik sieciowy, czyli switch to niewielkich rozmiarów, skrzynkowe urządzenie umożliwiające wymianę danych w sieci Ethernet, która opiera się na topologii gwiazdy.  Posiada ono porty, do których podłącza się drukarki, komputery czy dyski. Urządzenie jednocześnie jest w stanie odbierać i przyjmować dane, co sprawia, iż przepływ informacji jest szybki i bezproblemowy.


Jak wybrać odpowiedni przełącznik sieciowy?

Kluczową kwestią jest w tym przypadku wydajność. Do jednego portu można przyłączyć jednocześnie tylko jedno urządzenie. Najtańsze i zarazem najprostsze switche mają jedynie 4-5 portów, te zaawansowane nawet 24. Jeśli sieć ma być docelowo bardziej rozbudowana lepiej zainwestować więc w urządzenie droższe, a więc także i bardziej wydajne. Ponadto takie modele przełączników sieciowych oferują również szereg innych funkcji np. możliwość zdalnego sterowania, współpracę z okablowaniem światłowodowym czy automatyczny system sygnalizowania usterek.
Tags: