Czym jest piksel?

Obraz na ekranie komputera jedynie z pozoru jest spójny. W rzeczywistości nie tworzą go linie ciągłe, na kształt składają się piksele, czyli małe kwadraciki. Zlewają się one w całość, gdy patrzy się na nie z większej odległości.


Rozdzielczość ekranu

Z pojęciem piksel najczęściej spotkać się można w kontekście rozdzielczości. Każdy wyświetlacz posiada bowiem charakterystyczną dla siebie rozdzielczość - ilość pikseli w poziomie oraz w pionie mp.1980x1080 lub 400x300. I tak ekran o rozdzielczości 1024x786 posiada 1024 pikseli w poziomie, a 768 we pionie. Przekłada się to w sposób bezpośredni na proporcje obrazu.


Gęstość obrazu

Z tematem pikseli łączy się również gęstość obrazu -ppi, czyli liczba pikseli, która przypada na 1 cal wyświetlanego obrazu. Duża gęstość oznacza obraz bogaty w szczegóły i bardzo wyraźny. Nowoczesne tablety osiągają już wartość nawet rzędu 300 ppi, co jest wartością graniczną dla oka. Powyżej tej liczby różnice będą już dla człowieka nie do zauważenia.


Czym jest megapiksel?

Przedrostek mega oznacza milion, więc np. 2 megapiksele do nic innego jak 2 miliony pikseli. Określa się w nich jakość obrazu, jaką może uchwycić aparat lub kamera. Im większa wartość, tym lepszy fotografie czy filmy powstaną.


Tags: