Co nam dają macierze RAID?

Każdy wie czym są dyski twarde. Magazynują one informacje, są odpowiedzialne za działanie systemu operacyjnego a we współdziałaniu z pamięcią operacyjną (RAM) stanowią jednolitą całość nadającą komputerowi jego możliwości obliczeniowe.

A może by tak ulepszyć dysk twardy?

Praca w oparciu o jeden, fizyczny dysk twardy wiąże się z wieloma utrudnieniami. Wprawdzie mamy do czynienia z wydajnym i szybkim nośnikiem danych ale... w razie awarii będzie po wszystkim. Dlatego powstały tak zwane macierze RAID.

Czym są macierze RAID i jaka jest ich rola?


W wielkim uproszczeniu mówiąc, macierze RAID Alstor.pl to zaawansowane układy dwóch lub kilku dysków twardych. Pytanie brzmi - po co je w ten sposób łączyć?

Powodów jest kilka:

1. Kilka dysków twardych, oferuje znacznie większe możliwości niż jeden dysk - chodzi oczywiście o moce obliczeniowe i szybkość transferu danych.

2. Dzięki kilku dyskom, dane są bardziej bezpieczne. Awaria jednego, wcale nie oznacza że danych nie da się odzyskać. Choć takie prawdopodobieństwo istnieje, to nie można ukryć że w ten sposób przechowywane informacje są znacznie bezpieczniejsze.

W praktyce więc, łączenie dysków twardych w macierze RAID jest bardzo opłacalne. Niemniej, istnieją również inne, kontrowersyjne poglądy na ten temat.

Tags: