Szafy serwerowe i rola w serwerowniach

Nowoczesne centrale teleinformatyczne i serwerownie komputerowe wyposażone są w akcesoria o ujednoliconym standardzie. Dzięki temu możliwe jest łatwe zainstalowanie wielu serwerów i urządzeń wspomagających.

Do budynków serwerowni i centrali teleinformatycznych wstawia się specjalne szafy serwerowe. Posiadają one standardowe wymiary oraz nierzadko wyposażone są w dodatkowe urządzenia, takie jak listwy zasilające, wentylatory czy oświetlenie. Poszczególne moduły ze sprzętem komputerowym można w prosty sposób wsuwać i wysuwać. W przypadku standardowych elementów nie istnieje nawet potrzeba stosowania śrub czy wkrętów. Każda szafa serwerowa może zmieścić określoną liczbę komputerów, a także urządzeń chłodzących i zasilających.

Komputery zgromadzone w serwerowni generują dużą ilość ciepła, dlatego ich praca musi być stale monitorowana. Do chłodzenia serwerów wykorzystuje się specjalne wentylatory lub urządzenia klimatyzacyjne. Zarówno komputery, jak i dodatkowe wyposażenie może być montowane w jednej szafie. Serwery zgromadzone w przedsiębiorstwach przemysłowych, centralach teleinformatycznych czy serwerowniach mogą działać w sposób całkowicie bezpieczny i efektywny. Szafy zapewniają odpowiednie zasilanie, chłodzenie i zabezpieczenie sprzętu komputerowego.
Tags: