Zastosowanie, montaż oraz chłodzenie szaf rack

Szafy rack, inaczej nazywane szafami teleinformatycznymi to wspólna nazwa dla standardu szaf, urządzeń przemysłowych oraz stojaków, których szerokość wynosi 19 cali. Ich głównym miejscem zastosowania są serwerownie komputerowe. Stosowane są również w teletechnice lub w energetyce.

Montaż urządzeń w szafach rack.

Urządzenia w szafie rack montujemy za pomocą specjalnego zestawu składającego się z śrub M6, nakrętki klatkowej oraz podkładki.
Szafy rack bardzo często mają zamontowane uchwyty oraz przepusty kablowe, jak również prowadnice, listwy zasilające oraz inne dodatki, posiadające mocowania typu rack, co na pewno ułatwia montaż urządzeń w tego typu szafach.

Szafy rack, a chłodzenie.

Urządzenia zamontowane w szafie są ułożone blisko siebie. Każde urządzenie nagrzewa się w czasie pracy. Dodatkowo urządzenia te są w szafie zamontowane blisko siebie, tak więc efekt nagrzewania się potęguje. Należy więc zadbać o odpowiednie chłodzenie. Dlatego pomieszczenie w którym znajdują się rack szafy powinno być klimatyzowane. Producenci produkują szafy z drzwiami perforowanymi, które zapewniają odpowiednią wentylację. Warto również pomyśleć o zastosowaniu wentylatorów lub paneli wentylacyjnych. W zależności od potrzeb czasami wymagane jest chłodzenie wodą.

Tags: